SUSDEVALUES
Erasmus+ KA2 stratēģisko partnerību projekts Nr. 2022-1-LV01-KA220-ADU-000085017 “Sabiedrības ilgtspējīga attīstība, pārskatot vērtības”
“Sabiedrības ilgtspējīga attīstība, pārskatot vērtības” ir "Erasmus+" projekts, kas tika uzsākts 2022. gada oktobrī un ilgst 24 mēnešus. Tā mērķis bija pārvērtēt cilvēciskās vērtības, pārvērtēt Eiropas vērtības, noteikt šo vērtību stabilitāti un izmaiņas, gūt priekšstatu par to, ko vērtības nozīmē pieaugušo dzīves laikā, mazināt plaisu starp paaudzēm, novēršot vērtību atšķirības.
Projekta ietvaros notiek pieaugušo iedzīvotāju izglītošana, koncentrējoties uz to, kā palīdzēt migrantiem un vietējiem iedzīvotājiem labāk izprast vienam otru, palīdzot migrantiem integrēties jaunajā valstī. Tādējādi projekts palīdz veidot nākotnes Eiropas sabiedrību, pārvērtējot vērtības.
Vairāk informācijas par projektu var atrast īpaši šim projektam izveidotā platformā https://susdevalues.com/
Projekta mērķi:
1. Veicināt sabiedrības ilgtspējīgu attīstību, atklājot un pārvērtējot pamatvērtības un kopīgās vērtības.
2. Palīdzēt dažādām sabiedrības grupām labāk saprast vienam otru, veidojot nākotnes sabiedrības vērtības Eiropā.
3. Attīstīt mērķa grupas sociālās un starpkultūru prasmes, kritisko domāšanu, caur pieaugušo iesaistīšanu sabiedriskajā dzīvē un pilsoniskajā līdzdalībā.
4. Mazināt plaisu starp jaunāko un vecāko paaudzi, veicinot savstarpēju sapratni.
5. Veicināt jauno prasmju, piemēram, tiešsaistes lietojumprogrammu un citu rīku izmantošanu attālinātai saziņai, lai izglītotu iedzīvotājus, kuri nonākuši nelabvēlīgā situācijā Covid 19 perioda dēļ.
6. Veicināt iekļaujošu izglītību un mērķa grupu kopējās vērtības.
7. Popularizēt pamatvērtības un ģimenes vērtības, kas būs noderīgas mērķa grupai un sabiedrībai saskaņā ar viņu psiholoģisko, kognitīvo un sociālo attīstību.
8. Veicināt atšķirīgā pieņemšanu un mazināt aizspriedumus, diskrimināciju, atstumtību, dzimumu nevienlīdzību, konfliktus, pārmaiņu radītos sarežģījumus.
9. Attīstīt mērķa grupas personiskās, sociālās, kultūras un komunikācijas prasmes, mācoties vienam no otra, nododot zināšanas, apmainoties ar labās prakses piemēriem un pieredzi.
Projekta mērķa grupas -
-
pieaugušie vecumā 50+
-
pieaugušo izglītības iestāžu kursanti
-
direktori, administrācija, darbinieki, tehniskie darbinieki
-
imigranti un vietējie iedzīvotāji
-
vecākas un jaunākas paaudzes cilvēki
-
iepriekš minēto mērķa grupu ģimenes locekļi
Projekts SUSDEVALUES sasniedz šīs mērķa grupas, nodrošinot labu koordināciju, savlaicīgi veicot aktivitātes, piedaloties, komunicējot un palīdzot viens otram, kā arī ar labu iesaistīto partneru sadarbību.
Projekta galvenās aktivitātes:
A1. Vērtību analīzes ziņojums
SUSDEVALUES projekts noteiks mērķa grupu vajadzības. Mērķa grupas atklās un nostiprinās pamatvērtības un kopīgās vērtības, lai uzsāktu jaunu vērtību izstrādi, kas aizstās tradicionālās vērtības sociālo pārmaiņu un globalizācijas ietekmē. Mērķa grupas aizpildīs vērtību analīzes tiešsaistes aptauju. Pēc aptaujas pabeigšanas tiks sagatavots vērtību analīzes ziņojums.
A2. Vērtību izglītības programma (VEP) Vērtību izglītības programmas (VEP) mērķis ir ar vērtībizglītību attīstīt personību, kas apņēmusies veidot taisnīgu un humānu sabiedrību un neatkarīgu, demokrātisku valsti.
A3. Sabiedrības un indivīda pamatvērtību ceļvedis
Tajā galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, kā palīdzēt pieaugušajiem, migrantiem un vietējiem iedzīvotājiem labāk saprast vienam otru un veidot nākotnes sabiedrības vērtības Eiropā. Pēc VEP īstenošanas partnerība sagatavos Sabiedrības pamatvērtību un individuālo vērtību ceļvedi.
A4.Interaktīvs ģimenes atmiņu albums
Visi partneri apkopos un publicēs "nozīmīgos" ģimenes locekļu, īpaši veco cilvēku, stāstus.
PROJEKTA PARTNERI
Grobiņas Pieagušo izglītības centrs (Latvija) koordinators
VAEV Research and Development Agency GmbH (Austrija)
Avrasya Yenilikçi Toplum Derneği (Turcija)
Indepcie sca (Spānija)
Synthesis Center for Research and Education limited (Kipra)
Tatics group (Itālija)
Pirmais projekta uzdevums ir izveidot un pēc tam izplatīt iedzīvotājiem aptaujas par Eropas vērtībām.
Eiropas pilsonības testos paustās "vērtības" lielākoties ir ļoti līdzīgas: vārda brīvība, cieņa pret demokrātiskām institūcijām, dzimumu un seksuālo minoritāšu līdztiesība, bērnu audzināšana bez piespiešanas, sapratne vardarbības vietā utt. Nesen veiktajās aptaujās norādīts, ka Eiropas sabiedrībām būtu jāsaglabā noteiktas galvenās vērtības, piemēram, miers, cieņa pret dabu un vidi, sociālā vienlīdzība un solidaritāte, iecietība un atvērtība pret citiem, uzskatu brīvība. Turklāt lielākā daļa eiropiešu nepārprotami atzīst kultūras un kultūras apmaiņas vērtību. Galvenā atšķirība starp Eiropas un vispārējām vērtībām, pēc ES iedzīvotāju domām, ir tāda, ka par eiropeiskākām tiek uzskatītas tās vērtības, kuras būtu jāsaglabā un jānostiprina sabiedrībā.
Projekta ietvaros mēs pētām vērtību psiholoģisko būtību, kādas ir Eiropas vērtības un kā cilvēki uztver citu cilvēku vērtības. Konkrētāk, mēs pētām, kuras vērtības eiropiešiem ir vissvarīgākās, un pētām, kā atšķiras vērtību prioritātes dažādās sociālajās kategorijās, piemēram, dzimuma, ģimenes struktūras, izglītības līmeņa, reliģiozitātes un vecuma ziņā. Mēs pētām arī to, kā eiropieši uztver "citus eiropiešus", kuriem ir tādas pašas vai atšķirīgas vērtības. Eiropieši uzskata, ka viņiem ir līdzīgas vērtības ar citiem eiropiešiem. Tas var novest pie tā, ka cilvēki dažādās sociālajās kategorijās atšķirīgi uztver "citu eiropiešu" vērtības.
Projekta laikā gatavosim jaunumu lapas par aktuālajiem projekta uzdevumiem un to rezultātiem.
21.08.2023. Grobiņas PIC tikāmies ar projekta "Susdevalues" nacionālo komandu, lai plānotu trešo darbacēlienu, kurā galvenais uzdevums ir izveidot Vērtību izglītības programmu, kas balstīta uz iepriekš veikto aptauju sešās projektu partnervalstīs.
Vērtību izglītības programma piedāvās vispusīgu vērtību un to ietekmes uz personības un sabiedrības attīstību izpēti. Programma ir paredzēta izglītotājiem darbā ar pieaugušajiem, kā arī jebkuram iedzīvotājam, kurš vēlas padziļināti interesēties par vērtībām un veidot taisnīgāku, humānāku, neatkarīgāku un demokrātiskāku sabiedrību.
Darba procesā Latvijas komanda izmantos aptaujā iegūtos datus un pētīs, kā vērtības sabiedrībā nosaka to, kādas vērtības pārņem mūsu bērni un ģimenes nozīmi nākamo paaudžu attieksmju veidošanā. Pārējās partnervalstis gatavos programmas par tēmām - kas ir vērtības un kāpēc tās ir svarīgas, kādas ir Eiropas vērtības, kā mūsu vērtības ietekmē to, kā mēs pavadām savu laiku, kā mūsu vērtības ietekmē to, kā mēs tērējam naudu.
📣Bursā notika otrā Transnacionālā sanāksme, ko rīkoja Turcijas partneris EUROASIA Inovatīvās sabiedrības asociācija, kurā piedalījās arī Grobiņas Pieaugušo izglītības centrs darba grupa.
💻Partneri iepazīstināja ar Vērtību izglītības programmas (VEP) attīstības gaitu, kuras mērķis ir nodrošināt un veicināt vērtībizglītību, lai attīstītu cilvēka personību, kas apņēmusies veidot "taisnīgu un humānu sabiedrību".
💡Tā bija arī iespēja plānot nākamo projekta darba daļu - Pamatnostādnes par sabiedrības un indivīda pamatvērtībām, kurās galvenā uzmanība tiks pievērsta tam, kā palīdzēt pieaugušajiem, migrantiem un vietējiem iedzīvotājiem labāk izprast vienam otru un veidot nākotnes sabiedrības vērtības Eiropā.
🔗Lai iegūtu vairāk informācijas, apmeklējiet tīmekļa vietni susdevalues.com.
Partneru tikšanās Vīnē
20.februārī Grobiņas PIC komanda tikās hibrīdkonferencē ar projekta “SUSDEVALUES” partneriem, lai pārrunātu un plānotu projekta nākamās aktivitātes. Visi partneri prezentēja 4.darba pakotnes uzdevumu, kuru vada partnerorganizācija no Spānijas Indepcie. Šijā projekta sadaļā mēs izstrādāsim Sabiedrības un indivīda pamatvērtību vadlīnijas, kas iekļaus vairāku vērtību padziļinātu teorētisku aprakstu, Eiropas kontekstu, kā arī praktiskus uzdevumus, kas veicinās konkrētās vērtības izpratni. Prtnerorganizācija no Kipras Synthesis iepazīstināja ar plānu projekta noslēdzošajai darba pakotnei, kurā veidosim interaktīvu ģimenes albumu. Pārrunājām arī jautājumus par projekta rezultātu izplatīšanas plānu. No katras organizācijas vismaz divi dalībnieki piedalās darba sapulcē klātienē Vīnē un viņiem vēl vairākas darba sesijas priekšā, kā arī parlamenta apmeklējums un Vīnes apskate. #SUSDEVALUES
STARPTAUTISKĀ KONFERENCĒ PREZENTĒ VĒRTĪBIZGLĪTĪBAS PROGRAMMU
Projekta "Susdevalues" 3.darba pakotnes noslēgumā notika tiešsaistes konference, kurā prezentējām Vērtību izglītības programmu. Programma sastāv no 5 blokiem par vērtībām, to būtību un vērtību dažādo izprani un nozīmīgumu dažādās dzīves situācijās.
Grobiņas PIC ir izveidojis sadaļu par ģimeni - kā ģimene ietekmē nākotnes pieaugušā vērtību sistēmu, kā ar dažādiem pasākumiem un ģimenes tradīcijām varam pieņemt un izcelt jaunas vērtības. Vēl programmā ir moduļi "Kas ir vērtības un kāpēc tās ir svarīgas?", "Kādas ir Eiropas vērtības?", "Kā mūsu vērtības ietekmē, to kā pavadām laiku?", "Kā mūsu vēertības ietekmē to, kā mēs tērējam naudu?". #SUSDEVALUES
KONFERENCE "ĢIMENES VĒRTĪBAS"
Grobiņas PIC organizēja konferenci "Ģimenes vērtības" ar mērķi popularizēt vērtībizglītības nozīmi, šoreiz uzsverot vērtības ģimenē un ģimeni kā vērtību. Konferenci organizējām divās daļās, lai tā būtu pieejamāka vietējiem iedzīvotājiem. Pirmā konferences daļa notika 9.aprīlī Cīravā. Pasākuma ievadā Grobiņas Pieaugušo izglītības centra pieaugušo izglītības koordinatore Ieva Ignatova iepazīstināja ar projekta mērķiem, norisi un šībrīža rezultātiem. Grobiņas PIC ir koordinators Erasmus+ projektam “Ilgtspējīga attīstība pārskatot vērtības” (SUSDEVALUES). Projektā starptautiskā komandā pētām, kas ir eiropiešu vērtības, kā tās atšķiras, ņemot vērā nacionalitāti un citus apstākļus, kā dažādas kopienas uztver pārmaiņas un citādo. Esam izstrādājuši Vērtībizglītības mācību materiālus un ceļvedi par vērtībām dažādos aspektos - kā vērtības ietekmē cilvēka izvēles un rīcību visdažādākajās dzīves situācijās, piemēram, tērējot naudu. Vai paņemt "ātro" kredītu jaunajam iPhone, vai pārskatīt finanses un pārplānot izdevumus? Uz kādiem pīlāriem balstās Rietumeiropas kultūra, kā tā vēsturiski veidojusies? Grobiņas PIC veidoja sadaļu par ģimenes vērtībām un kā tās ietekmē sabiedrību. Plašāk projekta rezultāti skatāmi projekta interneta vietnē https://susdevalues.com/. Turpinājumā ar lekciju “Dzimtas koka veidošana” uzstājās novadpētnieks Varis Sants, kurš iepazīstināja klātesošos ar to, kur un kā sākt meklēt dzimtas saknes. Varis Sants dalījās vērtīgās zināšanās un dzimtu stāstos, kā arī dalījās pieredzē DNS izmantošanā dzimtas pētniecībā. Novadpētnieks dalījās vērtīgās dzīves atziņās, piemēram, "mans dzīves gājums sākas ilgi pirms manas dzimšanas, es izdzīvoju savas dzimtas nolikto likteni un mani senči patiesībā dzīvo caur mani". Otrā konferences daļa notika 13.aprīlī Nīcā un to organizējām ciešā sadarbībā ar Nīcas senlietu krātuves vadītāju Gitu Vanagu. Šoreiz piedāvājām lekciju "Dzimtas vēstures pētniecība: ar ko sākt un kur meklēt", ko vadīja tīmekļa vietnes Ciltskoki.lv veidotājs Egils Turss. Konferences dalībnieki uzzināja, kā un kur internetā var atrast ziņas par senčiem un kā izmantot atrasto informāciju tālākajos meklējumos.
#SUSDEVALUES
Sabiedrības un indivīda pamatvērtību vadlīnijas
Šajā darba cēlienā mēs izstrādāsim un īstenosim inovatīvas metodes un aktivitātes, lai veicinātu iekļaujošu izglītību un popularizētu kopīgas vērtības, tādējādi sekmējot starppaaudžu plaisas mazināšanu.
4. darba paketes galvenie rezultāti:
- A1. Sabiedrības un indivīda pamatvērtību VADLĪNIJAS.
- A2. Starptautiska projekta sanāksme.
- A3. Grupu darbs.
Mērķi:
Koncentrēties uz to, kā palīdzēt pieaugušajiem, neaizsargātām personām, piemēram, migrantiem, un vietējiem iedzīvotājiem labāk izprast vienam otru.
Veicināt nākotnes sabiedrības vērtību veidošanu Eiropā.
Sanākt kopā ar pieaugušajiem, pieaugušo organizāciju audzēkņiem, neaizsargātām grupām, piemēram, migrantiem, izolētiem cilvēkiem.
Veicināt sabiedrības ilgtspējīgu attīstību, ievērojot sabiedrības un indivīda pamatvērtību vadlīnijas.
Izstrādāt un ieviest inovatīvas metodes un aktivitātes, lai veicinātu iekļaujošu izglītību un popularizētu kopīgās vērtības.
Veicināt starppaaudžu plaisas mazināšanu .
Ikmēneša partneru tikšanās
Susdevalues Project partneru tikšanās.Projekta laikā jau daudz paveikts un sācies pēdējais darba cēliens - interaktīvu ģimeņu albumu veidošana. Šādu albumu veidos katra partnerorganizācija. Šīs aktivitātes mērķis ir savest kopā dažādas paaudzes un dot telpu sarunai par vērtīgo kopā piedzīvoto, kam ikdienas skrējienā nevienmēr izdodas atrast laiku. Sarunas mini video intervijas, audio vai fotokolāžas formātos būs atrodamas projekta mājaslapā.
#SUSDEVALUES